1625d7a8155fdb8801f.jpg

SON DAKİKA

Afşin Efsus Haber
Afşin Radyo Dinle

KAHRAMANMARAŞ’TA ŞEHİR AİDİYETİ YÜKSEK, KENTLİLİK BİLİNCİ DÜŞÜK

Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrencisi Mustafa Ümmet GÜVEN tarafından yapılan araştırmada kent yaşamı hakkında önemli bulgular elde edildi.

KAHRAMANMARAŞ’TA ŞEHİR AİDİYETİ YÜKSEK, KENTLİLİK BİLİNCİ DÜŞÜK
Bu haber 28 Ekim 2019 - 15:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
parkotel2224cc09005a35bced8.jpg

Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrencisi Mustafa Ümmet GÜVEN tarafından yapılan araştırmada kent yaşamı hakkında önemli bulgular elde edildi. 

Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalında yüksek lisans öğrencisi Mustafa Ümmet GÜVEN tarafından hazırlanan ve 8. Uluslararası Meslek Yüksekokulları Sempozyumu (UMYOS-2019) kitapçığında bildiri olarak yayımlanan Kahramanmaraş İlinde yaşayan yerel halkın kentlilik bilinci ve kentsel aidiyet düzeylerinin belirlenmesi üzerine yapılan araştırmaya göre Kahramanmaraş’ta yaşayanların kente olan aidiyet duygularının olumlu yönde olduğu bilgisine ulaşılırken, kent merkezinde yaşayan katılımcıların, kırsaldaki yaşantılarını sürdürme davranışlarının devam ettiği ve bu anlamda Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşların kentlilik bilincinin düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim GİRİTLİOĞLU ile Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim görevlisi Dr. Mehmet Sedat İPAR danışmanlığında yürütülen ve Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Mustafa Ümmet GÜVEN tarafından hazırlanan Kahramanmaraş İlinde yaşayan yerel halkın kentlilik bilinci ve kentsel aidiyet düzeylerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma yapıldı. 8. Uluslararası Meslek Yüksekokulları Sempozyumu (UMYOS-2019) kitapçığında bildiri olarak yayımlanan Kahramanmaraş İlinde yaşayan yerel halkın kentlilik bilinci ve kentsel aidiyet düzeylerinin belirlenmesi üzerine yapılan araştırmaya göre Kahramanmaraş’ta yaşayanların kente olan aidiyet duygularının olumlu yönde olduğu bilgisine ulaşılırken, kent merkezinde yaşayan katılımcıların, kırsaldaki yaşantılarını sürdürme davranışlarının devam ettiği ve bu anlamda Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşların kentlilik bilincinin düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Yapılan araştırmada Kahramanmaraş kent yaşamı hakkında önemli bulgular elde edildi. Çalışma hakkında bilgi veren Gaziantep Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Mustafa Ümmet GÜVEN, Maraş’ın her alanda başarı sağlamasında kendi gelenek ve görenekleri önemli ve belirleyici bir rol üstlenmiştir. Şehir halkı kendine özgü sosyal ve kültürel değerleri ile atılımcı, cesur, dürüst, ticarî cesareti ile devletine, milletine sahip ve bağlı olmuştur. Araştırma ile Kahramanmaraş halkının kentlilik bilinci ve kente olan aidiyet duygularının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kentlilik bilinci kapsamında kentli kimliğine sahip bireylere özgü tutum ve davranışlar, kentsel aidiyet, kentsel algı ve kentsel farkındalık düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmada kırsal bölgeden şehir merkezine doğru gerçekleşen göçün yanı sıra 1950 yılı sonrası ekonomik gelişmelere paralel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden yoğun bir göçe tabi olması ve tüm bu nedenlerle Kahramanmaraş’ta kentlilik bilincinin düşük olduğu düşüncesinden yola çıkılmıştır. Araştırmanın konusuna uygun olarak kentlilik bilinci, kentsel aidiyet ve kentsel farkındalık düzeyleri üzerinden incelendikten sonra, demografik değişkenler ile kentlilik bilinci arasındaki ilişkiler araştırıldı. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların genel anlamda Kahramanmaraş’ta yaşamaktan memnun oldukları, şehrin yöresel kültürünün yaşatılmasına yönelik unsurları desteklediklerini ancak şehirdeki sosyal ve kültürel aktiviteler ile yeşil alanların çok yetersiz olduğunu belirttikleri görülmüştür. Ayrıca şehirde tüm ihtiyaçlarını karşılama noktasında sıkıntılar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Dünya nüfusunun %70’ten fazlasının kentlerde yaşadığı düşünülürse, insanların yaşadıkları şehirden beklentilerine yeteri kadar cevap alamaması, kentlilik bilinci açısından olumsuz bir durum olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca bireylerin aidiyet düzeylerinin yüksek olması da söz konusu şehre olan bağlılığı sağlayan önemli bir bileşendir. Katılımcılara yöneltilen şehir aidiyeti sorularına verilen yanıtlar ışığında Kahramanmaraş’ta yaşayanların kente olan aidiyet duygularının olumlu yönde olduğu söylenebilir. Kentlilik bilinci yönünde yöneltilen sorulara verilen yanıtlara göre ise kent merkezinde yaşayan katılımcıların, kırsaldaki yaşantılarını sürdürme davranışlarının devam ettiği, bu anlamda ise Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşların kentlilik bilincinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır’’

mustafa ümmet 2

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA